блог пластичного хірурга
Сeрома грудей після маммопластики
Реабілітація є важливим етапом на шляху до перетворення після маммопластики. Кожен пацієнт повинен знати з якими ускладненнями може зіткнутися, щоб вчасно звернутися по допомогу. Одним із таких ускладнень є серома грудей після маммопластики.
Серома грудей - це ускладнення, яке може виникнути після маммопластики. Серома є скупчення серозної рідини в області операційної рани або навколо імплантату.
Що таке серома грудей?
Серома грудей - це ускладнення, яке може виникнути після маммопластики. Серома є скупчення серозної рідини в області операційної рани або навколо імплантату.

Велика травматизація м'яких тканин, що виникає під час маммопластики, стає причиною значного пошкодження лімфатичних судин. Судини, якими поширюється лімфа, відновлюються повільніше, ніж кровоносні, у результаті лімфа тривалий час проникає у тканини і може накопичуючись у порожнинах.

В нормі рідина асептична, проте при попаданні інфекції зростає ризик запалення та нагноєння. Об'ємні осередки скупчення рідини тиснуть на навколишні тканини, стають причиною порушення мікроциркуляції, внаслідок чого, за відсутності лікування, по краю швів можуть утворитися некроз, а самі груди будуть вкрай болючими і навіть деформованими.

Причини виникнення сероми після збільшення грудей
Серома - ускладнення, що розвивається під впливом різних факторів:
  • внутрішня кровотеча;
  • травмування лімфатичних вузлів;
  • індивідуальна непереносимість шовного матеріалу;
  • утворення гематоми, при розсмоктуванні якої накопичується серозна рідина;
  • порушення дренажу зони, що зазнала хірургічного втручання;
  • проникнення у рану інфекції;
  • порушення правил реабілітації у післяопераційний період.
Важливо своєчасно виявити симптоми сероми і якнайшвидше звернутися за допомогою. На ранніх стадіях лікування консервативне, однак у тяжких випадках може спостерігатися нагноєння, поширення патологічного процесу на здорові тканини, в крайніх випадках не обійтися без повторного хірургічного втручання. Тому я настійно рекомендую всім своїм пацієнткам дотримуватись правил післяопераційного відновлення, а у разі появи підозрілих симптомів – негайно повідомити про це свого пластичного хірурга.
ЗАПИШИСЬ НА БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Як діагностувати серому грудей?
Діагностика такого ускладнення починається з огляду пацієнта. Хірург уважно оглядає молочні залози, виявляє характерні патологічні зміни:

  • набряк;
  • гіперемія;
  • асиметрія грудей;
  • виділення рідини із рани.

При необхідності хірург може призначатися додаткове дослідження:

  • УЗД м'яких тканин. Ехосканування дозволяє визначити точний розмір та локалізацію серки. На екрані монітора візуалізується порожнина, всередині якої знаходиться серозна рідина.
  • Магнітно-резонансна томографія. Високоінформативний, неінвазивний, безпечний метод діагностики, що дозволяє отримати пошарове тривимірне зображення області, що досліджується.
  • Мамографія. Рентгенологічне дослідження призначається у випадках, коли необхідно швидко виявити ділянки патологічного скупчення рідини
Для вивчення характеру вмісту сероми призначається цитологічне дослідження. За наявності ознак інфікування виконується бакпосів мазка з метою ідентифікації збудника. Щоб оцінити рівень вираженості запального процесу, призначається загальноклінічний аналіз крові.
Методи лікування сероми грудей
Лікування неускладненої сероми консервативне. Для усунення запального процесу та патологічної симптоматики можуть застосовуватися: антибіотики; нестероїдні протизапальні препарати; глюкокортикостероїди.

При великому скупченні рідини потрібне вже хірургічне лікування:
  • Пункція. Для видалення надлишку рідини виконується прокол в області сероми, після чого зайва рідина видаляється з використанням тонкої голки або катетера.
  • Активна аспірація. Якщо пункція неефективна, видалення надлишкової рідини здійснюється з використанням аспіратора спеціального пристрою для створення вакууму.
При хронічній течії сероми та відсутності результатів після пункції або аспірації, хірург може ухвалити рішення про проведення реконструктивної операції.


Кожен пацієнт повинен бути обізнаний про можливі ризики та ускладнення після пластичної операції, але боятися їх не варто – відсоток виникнення ускладнень вкрай малий. У своїй практиці весь період реабілітації я залишаюся на зв'язку з пацієнтом і контролюю самопочуття і перебіг процесу загоєння. Це дозволяє виявити можливі ускладнення на ранніх етапах і усунути їх до того, як вони принесуть дискомфорт пацієнту.
Підписуйтесь на мій Instagram
Артур Тумбашян